02188814622
09363548118

اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام مارکتینگ

اصول بازاریابی در اینستاگرام
اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام مارکتینگ، جایی که شما می‌توانید به طرزی خاص و جذاب، از قدرت این شبکه اجتماعی برای تبلیغات و بازاریابی خود بهره‌برداری کنید. اما برای شروع، بیایید با اینستاگرام به طور کامل آشنا شویم و به آمار و ارقام آن نگاهی بیندازیم.

از لحظه‌ای که اینستاگرام در سال 2010 معرفی شد، دنیای شبکه‌های اجتماعی با یک طوفان از تغییرات روبرو شد. افراد بسیاری که به شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر عادت کرده بودند، به اینستاگرام پیوستند. حتی افرادی که تازه وارد دنیای اینترنت شده بودند، اولین تجربه اجتماعی آن‌ها، با اینستاگرام بود.

دلایل استقبال فوق‌العاده از این شبکه اجتماعی هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما یکی از مهم‌ترین عوامل آن، سادگی و کوتاهی زمانی است که برای دیدن محتوا لازم است. دیگر نیازی به خواندن متون طولانی نبود و با مدت زمان کوتاهی می‌توانستید صدها محتوا را مشاهده کنید. اما امروزه استفاده‌های بسیار متنوعی (علاوه بر مشاهده تصاویر) از اینستاگرام وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین استفاده‌ها، بازاریابی در اینستاگرام است.

اما بازاریابی و تبلیغ در اینستاگرام  ارزش هزینه کردن را دارد؟

فهرست مطالب

مزایای بازاریابی در اینستاگرام برای کسب و کارها

آمارها نشان می‌دهند اینستاگرام، با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه، به عنوان دومین شبکه اجتماعی پربازدید در جهان پس از فیسبوک، تبدیل شده است. اینستاگرام همچنین در رده چهارم برنامه‌های نصب‌شده توسط کاربران در سراسر جهان قرار دارد و رتبه نهم در سرچ گوگل را به خود اختصاص داده است. کاربران اینستاگرام به طور متوسط روزانه ۵۳ دقیقه را در این شبکه اجتماعی گذرانده و ۸۰ درصد از آنها کالاها و خدمات مورد نیاز خود را در این پلتفرم جستجو می‌کنند. علاوه بر این، ۹۰ درصد کاربران حداقل یک پروفایل تجاری یا فروشگاه آنلاین را در این شبکه اجتماعی دنبال می‌کنند.

بدون شک، اینستاگرام یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی در دسترس است. با رشد روزافزون تعداد کاربران و تأثیرگذاری آن بر جوانان و جمعیت عمومی، اینستاگرام فرصت‌های بیشتری برای تبلیغات و بهبود رابطه با مشتریان فراهم می‌کند.

استفاده از اینستاگرام در بازاریابی امکان ارتباط مستقیم و تعامل بیشتر با مشتریان را فراهم می‌کند. اینستاگرام اجازه می‌دهد تا برندها و کسب و کارها با مخاطبان خود در ارتباط باشند، با آنها درباره محصولات و خدمات صحبت کنند و نظرات و بازخوردهای مشتریان را دریافت کنند. این نوع ارتباط مستقیم و شخصی با مشتریان می‌تواند به تقویت اعتماد و جلب نظر کاربران منجر شود.

همچنین، اینستاگرام یک زمینه عالی برای معرفی محصولات و خدمات است. با ایجاد پروفایل تجاری و استفاده از ابزارها و قابلیت‌های تبلیغاتی اینستاگرام، کسب و کارها می‌توانند محتواهای جذاب و خلاقانه را به اشتراک بگذارند و مشتریان جدید را جذب کنند. همچنین، با استفاده از ابزارهای هدفمندسازی تبلیغات، می‌توان به دقت مخاطبان مورد نظر را هدف قرار داد و بازدهی بالایی از تبلیغات خود به دست آورد.

از دیگر مزایا و فرصت‌های اینستاگرام مارکتینگ می‌توان به افزایش فروش اشاره کرد. با ارائه محتواهای جذاب و تحت‌اللفظی در اینستاگرام، کسب و کارها می‌توانند مشتریان را ترغیب به خرید کنند. همچنین، امکان استفاده از ابزارهای خرید درون برنامه‌ای برای فروش مستقیم محصولات و خدمات نیز در اینستاگرام وجود دارد.

در نهایت، اینستاگرام مارکتینگ به کسب و کارها امکان می‌دهد تا با استفاده از تبلیغات و محتوای خلاقانه، برندهای خود را به صورت واقعی و جذاب نشان دهند. این استراتژی می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا بیشترین بهره وری از حضور در اینستاگرام را ببرند و ارتباطی قوی‌تر با مشتریان خود داشته باشند. اندازه‌گیری موفقیت استراتژی بازاریابی در اینستاگرام می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. در ادامه، چند معیار مشترک برای اندازه‌گیری موفقیت استراتژی بازاریابی در اینستاگرام را بررسی می‌کنیم:

تعداد فالوئرها و تعاملات: این معیارها نشان می‌دهند که چقدر مخاطبان به محتوا و پیام‌های شما علاقه‌مند هستند. افزایش تعداد فالوئرها و تعاملات مثل لایک‌ها، نظرها و اشتراک‌ها، نشان می‌دهد که استراتژی بازاریابی شما جذابیت دارد و به جمعیت هدف می‌رسد.

ترافیک و بازدید صفحه: با استفاده از ابزارهای آنالایتیک اینستاگرام و آنالیز ترافیک و بازدید صفحه می‌توانید بفهمید که چه میزان کاربران به پروفایل و محتوای شما دسترسی داشته‌اند. این معیار نشان می‌دهد که آیا استراتژی بازاریابی شما توانسته است جذب توجه کاربران و افزایش ترافیک را به دست آورد یا خیر.

تبدیل و فروش: اگر هدف شما افزایش فروش و نتیجه‌گیری از بازاریابی در اینستاگرام است، می‌توانید بازدهی تبلیغات و ترافیک از اینستاگرام را با فروش و تبدیل مقایسه کنید. بررسی میزان فروش و درآمدی که از طریق اینستاگرام به دست می‌آید، می‌تواند نشان دهنده موفقیت استراتژی بازاریابی در اینستاگرام باشد.

وایرال شدن محتوا: یکی از اهداف استراتژی بازاریابی در اینستاگرام می‌تواند ایجاد محتوای ویرال و گسترش سریع آن باشد. اگر محتوای شما به طور طبیعی و بدون نیاز به تبلیغات گسترش یابد و بازخورد بالا دریافت کند، می‌توانید آن را به‌عنوان موفقیتی در استراتژی بازاریابی در نظر بگیرید.

دیگر مزایای این روش بازاریابی برای کسب و کارها و برندها عبارتند از:

•بیشتر شدن تعامل با مخاطبان

شبکه‌های اجتماعی، قلمروهای جادویی هستند که در آنها ارتباط با مشتریان را برقرار می‌کنید و قوت خود را به اثبات می‌گذارد. این سرزمین‌های جذاب به شما قدرت می‌دهند تا از طریق لایک و کامنت، بازخورد مشتریان را به دست آورده و آنها را در یک رقص جذاب درگیر کنید. در این سفر خلاقانه، می‌توانید به مشتریان خود پیشنهادات ویژه ارائه کنید و به راهکارهای جادویی دیگری دست یابید.

اگر بخواهیم اینستاگرام را با سایر شبکه‌های اجتماعی مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که اینستاگرام در تعامل با مشتریان به شکلی استثنایی برتری دارد. در اینستاگرام، یک عکس می‌تواند تا 23 درصد بیشتر از یک پست در فیسبوک از مخاطبان بازخورد دریافت کند، به رغم اینکه تعداد کاربران فعال فیسبوک دو برابر تعداد کاربران فعال اینستاگرام است. این مثال، قدرت تصویری اینستاگرام را به چشم می‌آورد و درخشش آن را نشان می‌دهد.

• قوی تر شدن برند با اینستاگرام مارکتینگ

استفاده از اینستاگرام به عنوان ابزار بازاریابی، به منظور ساختن برند و افزایش آگاهی از آن، به حقیقتی غیر قابل انکار تبدیل شده است . در واقع، 83 درصد کاربران این شبکه اجتماعی اعلام کرده‌اند که به آن ها کمک کرده است تا محصولات و خدمات جدید را کشف کنند. چیز جالب اینجاست که مردم به برندهایی که در اینستاگرام حضور دارند، بیشتر اعتماد می‌کنند. 74 درصد کاربران با حساب اینستاگرام، این برندها را مناسب نیازهای خود می‌دانند و 78 درصد نیز باور دارند که این برندها محبوب هستند. به عبارت دیگر، برندهایی که در اینستاگرام حضور ندارند، احتمالاً مقداری از مشتریان خود را از دست خواهند داد.

• وجود فرصت های فراوان برای رشد مخاطب

اینستاگرام، به شما امکان هدف‌گذاری دقیق به مخاطبان را می‌دهد و در نتیجه به کسب و کارها کمک می‌کند تا دسترسی خود را به مخاطبان هدف افزایش دهند. این فرصت، از طریق مدیریت تبلیغات در اینستاگرام و گزینه‌هایی که فراهم کرده است، در اختیار کسب و کارها قرار گرفته است. امکان هدف‌گذاری، یکی از ابزارهای موجود است که با استفاده از آن می‌توانید با دقت بالا، مخاطبانی که بیشترین توافق با اطلاعات جمعیت شناختی، علایق و رفتارهای مشخصی دارند، را شناسایی و به طور دقیق هدف‌گذاری کنید تا آنها را جذب کنید.

 

• افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

آمارهایی که مطالعه کردیم نشان می‌دهد که مخاطبان اینستاگرام با اشتیاق و اراده از برندها و کسب و کارهای موجود در این شبکه اجتماعی خرید می‌کنند. تعداد این خریداران به قدری بزرگ است که تنها در آمریکا، 11 درصد از کاربران رسانه‌های اجتماعی، خرید از اینستاگرام را تجربه کرده‌اند. با آگاهی از این ویژگی‌های خاص اینستاگرام، کسب و کارها می‌توانند از اینستاگرام مارکتینگ بهره‌وری بیشتری داشته باشند. علاوه بر تعداد قابل توجه مخاطبان و خریداران بالقوه، اینستاگرام با ارائه مجموعه‌ای قوی از ابزارها که به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً از اینستاگرام خرید کنند، نرخ تبدیل مخاطبان به خریداران را افزایش می‌دهد. این ابزارها شامل امکان ایجاد لینک در استوری اینستاگرام، تگ‌های خرید، تبلیغات و امکانات بسیار متنوعی دیگری هستند.

در ادامه به ابزارها و روش های اینستاگرام مارکتینگ می پردازیم .

کسب بازدید میلیونی پست در اینستاگرام 

ابزارها و روش های اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام، ابزارهای جذابی در اختیار افراد و کسب و کارها قرار می‌دهد تا از فرصت‌های بی‌نظیر پلتفرم استفاده کنند.

روش‌ها و ابزار های برتر مارکتینگ اینستاگرام را در ادامه باهم می بینیم:

  • هشتگ گذاری

استفاده هوشمندانه از هشتگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا اکانت و محصولاتتان به طرز چشمگیری دیده شوند و حتی افرادی که تاکنون با برندتان آشنا نبودند، وارد صفحه شما شده و به مشتریان بالقوه شما تبدیل شوند. با انتخاب هشتگ‌های مناسب و جذاب، می‌توانید جامعه‌ی هدف خود را به خود جذب کنید و رشد و پیشرفت بیشتری را تجربه کنید. برای مثال، با استفاده از هشتگ‌های مرتبط با علاقه‌مندی‌ها و صنعت خود، می‌توانید به صورت خلاقانه و متنوع، محتوای جذابی را به اشتراک بگذارید و تعامل بیشتری با دنیای مجازی برقرار کنید. هشتگ‌ها می‌توانند ابزاری قدرتمند در دسترس شما باشند که به شما کمک می‌کند تا بیشترین استفاده را از اینستاگرام بکنید و به دستاوردهای بزرگتری دست یابید.

  • استوری

استوری ها با توجه به اینکه برای مدت 24 ساعت فعال هستند و حذف نمی شوند، می توانند به بازاریابی شما کمک فراوانی کنند. خصوصا اینکه امکان هایلایت کردن آنها و ماندنشان برای مدت طولانی در صفحه شما وجود دارد. سعی کنید استوری ها را با طراحی جذاب و کیفیت بالا ارائه کنید تا وقتی در فید فالوئرهایتان دیده می شوند، آنها را ترغیب کنند که بقیه استوری ها و پست های شما را هم ببینند.

  • تگ لوکیشن

با استفاده از تگ کردن لوکیشن فروشگاه روی عکس یا ویدیوهای خود، می‌توانید به طور عجیبی اعتماد فالوئرهایتان را جلب کنید، به خصوص اگر علاوه بر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، یک فروشگاه فیزیکی نیز داشته باشید. با این کار، فالوئرها می‌توانند به راحتی مکان فروشگاه شما را مشاهده کنند و احساس اعتماد و ارتباط نزدیک‌تری با شما برقرار کنند. این تگ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا تجربه‌ی خرید فیزیکی را با تجربه‌ی آنلاین بهبود بخشید و به مشتریان بالقوه نشان دهید که محصولات شما در چه مکانی قابل دسترسی هستند. با این کار، بازاریابی شما به شکل کامل‌تری پوشش داده می‌شود و تأثیر بیشتری در جذب مشتریان خواهید داشت.

در فرایند اینستاگرام مارکتینگ، مواردی که نام برده شد، اصلی‌ترین و موثرترین ابزارهایی هستند که به شما و کسب و کارتان کمک می‌کنند. اما مهم است به یاد داشته باشید که اینها تنها نمونه‌ای از ابزارهایی هستند که در اینستاگرام وجود دارند. هر کدام از این ابزارها، امکانات و قابلیت‌های خاص خود را دارند و می‌توانند به شما در کسب موفقیت و رشد کمک کنند.

پست‌های اینستاگرام، ریلز اینستاگرام، کامنت‌ها، دایرکت و تبلیغات توسط اینفلوئنسرها یا صفحات پرمخاطب، تنها برخی از ابزارهایی هستند که می‌توانید در استراتژی مارکتینگ خود بهره ببرید. هر کدام از این ابزارها می‌توانند به شما در رسیدن به هدف‌هایتان کمک کنند. همچنین، ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که به شما در این مسیر کمک می‌کنند و بسته به نیازها و هدف‌های شما، می‌توانند انتخاب شوند.

از این جهت، مهم است که استراتژی مارکتینگ خود را به درستی طراحی کنید و از تمامی ابزارهای موجود در اینستاگرام بهره مند شوید. با شناخت و استفاده از این ابزارها، می‌توانید بازاریابی خود را به سطح بالاتری برده و به دستاوردهای بزرگتری دست یابید.

اصول بازاریابی در اینستاگرام

1.داشتن بیو قوی

بیو اینستاگرام شما باید یک نمای کلی جذاب و متقاعد کننده از کسب و کارتان را ارائه دهد. در کمتر از 150 کاراکتر، باید توانایی خلاصه کردن ارزش‌ها و منحصر به فردی شما به مخاطبانتان را داشته باشد. در همین حدود، بیان کنید که چه ارزش‌هایی را ارائه می‌دهید و چرا باید با شما در ارتباط باشند.
 
همچنین، عکس پروفایل شما باید قوی و معنا‌دار باشد. این تصویر باید برند شما را نمایان کند و به مخاطبان احساس واقعی و انسانی بدهد. این تصویر می‌تواند بر اساس نمادهای برند شما ساخته شود و باید جذابیت و هویت شما را بازتاب دهد.
 
برای تشویق مخاطبان به کلیک کردن روی لینک، از فراخوانی برای اقدام استفاده کنید. این فراخوان می‌تواند به شکلی جذاب و متقاعد کننده برای مخاطبان باشد و آنها را به اقدام دعوت کند. همچنین، منظماً لینک را تغییر داده و مخاطبان را به صفحات مناسب هدایت کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان را به سمت محتواها، محصولات یا خدمات مورد نظر هدایت کنید و این امکان را به شما بدهد تا در بازاریابی خود موثرتر باشید.
 
با رعایت این نکات، بیو اینستاگرام شما به شکلی خاص و موثرتر می شود و می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین اثر را در بازاریابی خود داشته باشید.

2.مشخص کردن مخاطب 

محصول یا خدمات شما هرچه که باشد، مهم این است که شما باید مخاطب خود را بشناسید. جذاب‌ترین محتوای اینستاگرام در جهان هم اگر با دقت کافی برای مخاطب شما تنظیم نشود، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. یک راه مهم برای تعریف مخاطبان اینستاگرام شما، ساختن پرسونا است. پرسونای اینستاگرام، شخصیتی است که بر اساس ویژگی‌ها، دغدغه‌ها و سوالات مشتریان شما، در اینستاگرام شکل می‌گیرد. وقتی بتوانید چنین شخصیتی را بسازید، در واقع مخاطب خود را شناخته‌اید.

استفاده از بخش اینسایت (insights) و تجزیه و تحلیل آن برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مخاطبانتان می‌تواند مفید باشد. راه‌های دیگری که برای شناخت و مشخص کردن مخاطب وجود دارد اینها هستند:

    • استفاده از ابزار سوشال لسینینگ که به شما کمک می‌کند متوجه شوید مصرف کنندگان درباره برند شما چه می‌گویند.

    • گفت‌وگو با مخاطبان برای اینکه بدانید چه چیزی را باید بهبود ببخشید.

    • بررسی ترندهایی که مخاطبان شما آنها را دنبال می‌کنند تا با کمک آنها بتوانید استراتژی‌های بازاریابی مناسب با مخاطبتان را بسازید.

با رعایت این روش‌ها، می‌توانید بهترین محتوا و استراتژی بازاریابی را برای مخاطبان خود در اینستاگرام ارائه دهید.

3.داشتن اهداف قابل اندازه‌گیری

یک استراتژی بازاریابی موفق با اهداف قابل اندازه‌گیری و دستیابی مشخص آغاز می‌شود. بدون اهداف واقع‌بینانه و مشخص، هیچ کمپین اینستاگرامی به نتایج مطلوب نخواهد رسید. به یاد داشته باشید که اهداف باید دارای مهلت زمانی مشخص، قابل اندازه‌گیری و قابل دستیابی باشند. ممکن است لازم باشد چندین هدف کوچک را تعیین کنید تا به یک هدف بزرگتر برسید. با بررسی مداوم اهداف و دستیابی به آن‌ها، انگیزه خود را برای راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی موفق حفظ کنید.

4.گذاشتن پست و استوری به‌طور مرتب

برای داشتن برنامه منظم در انتشار پست‌ها در صفحه اینستاگرام خود، توصیه می‌کنم حداقل یک بار در روز پست بگذارید و چندین بار در روز در استوری حضور داشته باشید. می‌توانید این پست‌ها را از قبل برنامه‌ریزی و آماده کنید تا هیچ روزی را از دست ندهید. با این حال، باید توجه داشته باشید که اگر محتوای با کیفیت یا مفیدی برای به اشتراک گذاشتن ندارید، بهتر است چیزی پست نکنید. بهتر است هفته‌ای سه بار، محتوای با کیفیت بالا را منتشر کنید تا اینکه روزانه پست‌های با کیفیت پایینی داشته باشید.

5. رعایت قانون 80/20

اینستاگرام، به عنوان یک پلتفرم برای ایجاد ارتباطات، بسیار مهم است. مصرف کنندگان دوست دارند برندها را دنبال کنند، اما تنها در صورتی که احساس کنند سود متقابلی دریافت می‌کنند. مخاطبان شما اصلاً دوست ندارند با تعداد زیادی تبلیغات یا پست‌های تبلیغاتی مواجه شوند. بنابراین، بهتر است قانون 80/20 را در تبلیغات و بازاریابی در اینستاگرام رعایت کنید؛ به عبارت دیگر، فقط 20 درصد از پست‌های شما باید تبلیغاتی باشند و 80 درصد باقی محتوا باید به برندتان، ایجاد ارتباطات و ایجاد ارزش برای مخاطبان اختصاص یابد.

جمع بندی مطالب:

در این مقاله، به تعریف اینستاگرام مارکتینگ، مزایا، ابزارها و اصول این روش بازاریابی پرداختیم و متوجه شدیم که بازاریابی در اینستاگرام قادر است برند شما را تقویت کند، مخاطبان مشتاق خرید را به شما جذب کند و آنها را در تعامل با کسب و کارتان نگه دارد؛ البته به شرطی که از ابزارها و اصول آن به درستی استفاده کنید.

اگر در اینستاگرام کسب و کار دارید و دوست دارید در در کسب و کارتون رشد کنید حتماً نیاز به اینستاگرام مارکتینگ دارید. شما می  توانید به آژانس دیجیتال مارکتینگ تیکینو اعتماد کنید و واز خدمات اینستامارکتینگ ما استفاده کنید.

فرم درخواست مشاوره